İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği olarak, Bursa Kent Konseyi Yabancılar Meclisi işbirliği ve ev sahipliğinde düzenlediğimiz ‘Bursa’da Yüksek Öğrenim Gören Uluslararası Kız Öğrenciler Çalıştay’ında, uluslararası kız öğrencilerin sorunlar-beklentiler-staretejiler önerilerini 7 ayrı başlıkta müzakere ettik.

Bursa’da yükseköğrenim gören uluslararası kız öğrencilerin durumlarını, bu öğrencilerin sorunlarını ortaya çıkarmak ve çözüm yolları geliştirmek maksadıyla Merinos AKKM Muradiye Salonu’nda düzenlediğimiz ‘Bursa’da Yüksek Öğrenim Gören Uluslararası Kız Öğrenci Çalıştayına’ Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık, Bursa Uludağ Üniversitesi İşletme Bölüm hocası Prof. Dr. Aylin Poroy Arsoy, Bursa Teknik Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Alev Cuydur, Bursa İl Müftü Yardımcısı Sedanur Sezen, Kızılay Toplum Merkezi Program Sorumlusu Hacer Solak, UluTömer Türkçe Öğretmeni Öğr.Gör. Gonca Kırbaş, TDV Abdullah Tivnikli Yükseköğrenim Yurt Müdüresi Ayşe Şahin, AİD Dr. Şirin Elmas, İsminaz Şahin Yurt Müdüresi Gülfidan Aydın, Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmamhatip Lisesi Canan Çakır, Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Güler Demirhan, Bursa Kadem Temsilcisi Mürvet Yaman, Uludağ Üniversitesi Doktora Öğrencisi Tuba Bora Kılınçaslan, Zeynep Şener ile uluslararası öğrenciler katıldı.

Çalıştay öncesinde düzenlenen panelde; Uludağ Üniveristesi, Bursa Teknik Üniveristesi, İl Müftülüğü, Kızılay Toplum Merkezi ve İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptılar. Bursa’da PDR Yüksek Lisans eğitimi gören Azerbaycanlı Gulnara Mukhtarova uluslararası kız öğrenci olmak başlığında konuştu.

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneğimiz adına söz alan Başkanımız Ebubekir Armağan, Bursa’da uluslararası öğrencilik hakkında Bursa Kent Konseyi ile beraber bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Bursa’da yaklaşık 3500 uluslararası kız öğrencinin eğitim ve öğretim hayatını sürdürdüğünü ifade eden Armağan, bu öğrencilerin sorunlarını ortaya çıkarmak ve çözüm yolları geliştirmek adına çalıştayı düzenlediklerini belirtti.

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan’ın modere ettiği çalıştaya, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Çad, Doğu Türkistan, Demokratik Kongo, Endonezya, Fas, Filistin, Irak, İran, Karadağ, Kazakistan, Kosova, Malezya, Mısır, Myanmar, Özbekistan, Rusya, Suriye, Somali, Tacikistan, Tayland, Türkmenistan, Ürdün, Yunanistan, Yemen olmak üzere 27 ülkeden toplam 52 öğrenci, ‘Türkiye’ye Gelmeden Önce Yaşadıkları Sorunlar’, ‘ İdari ve Bürokratik Sorunlar & Ekonomik Problemler’ ‘YÖK ve Üniversiteler’, ‘Barınma Sorunları, SGK ve Sağlık Hizmetlerine Erişim’, , ‘Kültürel ve Sosyal Entegrasyon & Kültürel Şoku ve Psikolojik Problemler’ , ‘Mezuniyet Süreci ve İstihdam Problemleri’ ‘ Kriz Bölgeleri ve Uluslararası Öğrenciler’ başlıklarının yer aldığı 7 masada öneri ve çözümleri konuştu.

Gösterdikleri ev sahipliği, proje ortalığı nedeniyle Bursa Kent Konseyine, katılım gösteren kurum ve kuruluşların kıymetli temsilcilerine, uluslararası kız öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir