Uluslararası Öğrenci Akademisi Programımızda bu hafta konuğumuz ‘Popüler Kültür ve Din’ konu başlığında sunum yapan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vejdi Bilgin oldu.

Konuşmasına, popüler kültür kavramının tahlili ve tarihsel sürecinin analizini yaparak başlayan Prof. Dr. Vejdi Bilgin, popüler kültürün en yagın araçları olan ve birer endüstri haline gelmiş olan futbol, popüler sinema ve müzik bağlamında somut örneklemeler üzerinden mülahazalarda bulundu.

Türkiye toplumunun 80’ler, 90’lar sürecindeki din algısını ve özellikle özel medya organlarının çoğalması ile birlikte meydana gelen kültürel değişimine de örnekler veren Prof. Dr. Vejdi Bilgin, popüler kültüre yönelik eleştirel yaklaşımların olduğunun altını çizerek, özellikle Frankfurt Ekolü’nü oluşturan düşünürlerin popüler kültür çerçevesindeki eleştirilerine de değindi.

Programımız soru-cevap faslının ardından, dernek başkanımız Ebubekir Armağan’ın, katılımcı hocamız Prof. Dr. Vejdi Bilgin’e plaket takdimi ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir